Franchise Nedir

  Franchise  bir sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul ve sınırlar içinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin ve destek sağlayarak, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistem ve markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli ve sürekli bir iş ilişkisidir.

Franchise sisteminin üç ana unsuru vardır

franchise 1 Sistem /Marka

  Franchise vermek için öncelikle ortada  başarılı bir işletme, denenmiş bir sistem, tanınmış bir marka olmalıdır. Ancak başarısı kanıtlanmış  bir iş başkalarına satılabilir. Bireysel yatırımcı, eğer kendi olanakları ile becerebileceğinden daha fazla kazanacağına , daha verimli çalışacağına ,işinin daha başarılı ve kalıcı olacağına inanırsa böyle bir ilişkiye girmek ister. Hiç kimse, kendi becerebileceğinden daha az kazanmak için başkasının sistemini kullanmaz, başkasının markası için çalışmaz.

 

disiplin destek Disiplin / Destek

  Franchise işinde, katı disiplin kuralları uygulanmaktadır. Taraflar aralarında uzun süreli bir anlaşma yaparlar. Sistemin uygulama esasları net olarak belirtilmiştir. İşi başarıya götüren çalışma kuralları kesin olarak tanımlanmıştır. Aynı markayı taşıyan her işletmede standart hizmet ve ürün sunulur. İşletme süresince  sıkı denetim uygulanır.

 

franchising2

Bedel

  Yapılan işi ‘’ franchise’’ olarak adlandırmak için, Franchise verenin, Franchise alan yatırımcıdan bir bedel alması şarttır. Franchise vermek bir anlamda ‘’sistem/marka satma’’ anlamına da gelir. Dolayısıyla satılan marka veya sistem para etmelidir. Eğer Franchise veren bir bedel talep etmiyorsa sistem satmıyor demektir. Bu durumda Franchise sisteminin gereği olan çalışmayı yapması ve desteği vermesi de beklenemez. Yok eğer Franchise sistemini kendi ürettiği malı satmak için kullanıyor ve söz konusu destekleri ürün satış fiyatı içindeki karından finanse ediyorsa , fiyatı emsallerine göre yüksek tutuyor demektir. Franchise aslında bir pazarlama yöntemidir. Yalnız burada pazarlanan bir ürün ve ya hizmet değil, bir sistemdir. Franchise işi bazen yanlış anlaşılır ve yapılan ürünle karıştırılır. Franchise, kumpir satmak, araba kiralamak vb. gibi bir iş değildir. Franchise satmak, kumpir satma işini veya araba kiralama işini pazarlamaktır.

BİZE ULAŞIN

Merkez Ofis
Adres : Seyrantepe Mh. Binnur Sk. No:11  
  Kağıthane / İstanbul
Telefon : 0 212 678 36 10
Cep : 0 544 977 37 01
E-Posta : info@kumpirbox.com

 

 

BAYİLER İÇİN

franchise-2013   

@ 2010 - 2019 KUMPİR BOX - KUMDAT Gıda San Dış. Tic Ltd Şti. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitede yer alan görseller ve yazılı içerikler KUMPİR BOX'a aittir.

Web Design Sordesign.comDesign by